• +38 (044) 391-41-20

Як покращити репродуктивні властивості свиней? Секрети розкрив міжнародний експерт зі свинарства Пітер-Ян Маас

4 жовтня 2017 року в смт Глеваха Київської області відбувся п’ятий, ювілейний Міжнародний день свиноферми. Для обміну досвідом з’їхалися виробники, експерти галузі, представники влади. Під час виступів спікери ділилися аналітичною інформацією, власними досягненнями та науковими здобутками. Спеціальним гостем заходу став міжнародний експерт зі свинарства, технічний директор ГК «АгроВет Атлантик» Пітер-Ян Маас, який під час доповіді розкрив нові шляхи покращення репродуктивних властивостей у свиней.

«У природному середовищі свині самі обирають собі корм, і їх вибір цілком залежить від потреб організму, - говорить Пітер-Ян Маас. - На господарствах же тварини повністю залежать від раціону, який пропонують їм технологи. І саме від фахівців залежить, на скільки збалансованою буде годівля, і якого результату вдасться досягнути».

Для збалансованої годівлі важливі кілька показників: вміст амінокислот, вітамінів, мінералів і джерела енергії. І якщо свинарі добре знайомі з тим, як наситити корми вітамінами, мінералами, чи амінокислотами, то джерелам енергії приділяється менше уваги. Зазвичай основними енергетичними джерелами є крохмаль з зернових та жири з масляних культур. Саме про особливості жирів, як одного з важливих компонентів джерела енергії, детальніше розповів у своїй доповіді Пітер-Ян Маас.

«Як правило, на вибір джерела жиру впливає перш за все доступність на ринку, або ціна. І дуже рідко приділяється увага складу джерела жиру, а саме, з яких жирних кислот складається олія чи жир, що використовуються в раціоні, - зазначає міжнародний експерт.

Пітер-Ян Маас відзначив, що кожен вид жиру має дуже різний профіль жирних кислот, які в свою чергу, по-різному впливають на фізіологію, ріст та розвиток організму. А окремі жирні кислоти, такі як належать омега-6 та омега-3 жирні кислоти, мають великий вплив на репродуктивні властивості та імунітет тварини.

Різні джерела жиру мають неоднакову кількість даних жирних кислот. Зокрема, у соняшниковій та соєвій олії, які найчастіше використовуються в годівлі свиней, міститься багато омега-6 жирних кислот, в тому числі лінолевої кислоти (С18). А от омега -3 жирні кислоти є лише в деяких рослинних жирах, зокрема, у льняній олії, і то, вона містить лише одну омега-3 жирну кислоту - ліноленову. Дві ж інші вкрай важливі омега-3 жирні кислоти - докозагексаєнова (ДГК) та ейкозапентаєнова кислоти (ЕПК)* - взагалі відсутні як в рослинних, так і в тваринних жирах, а наявні лише в риб’ячому жирі.

Тому, за словами експерта, найоптимальніше співвідношення омега-6 та омега-3 є лише в лососевому жирі. Фахівці зі свинарства використовують цю його особливість для додавання в корм свиням для покращення репродуктивної здатності. «Використання якісного джерела ДГК та ЕПК є необхідним при виробництві кормів для свиней, - говорить Пітер-Ян Маас. - Надходження даних двох дефіцитних жирних кислот в організм можливо зі спеціальною кормовою добавкою «Агромега» від ГК «АгроВет Атлантик». ДГК та ЕПК є основними компонентами «Агромега», а її застосування забезпечить тварин ненасиченими жирними кислотами та усуває дисбаланс між омега-3 та омега-6 жирними кислотами, що поліпшує репродуктивні якості свиней, імунітет, якість приплоду та виживаність поросят».

Як показали чисельні дослідження, додавання до корму «Агромега» (жиру шотландського лосося) підвищує об’єм та концентрацію еякуляту у кнурів, та рухливість сперматозоїдів, знижує ембріональну смертність, допомагає отримувати додатково 0,5-1 поросят при відлученні, покращувати імунний статус всього поголів’я.

*Довідка:

ЕПК - сприяє прикріпленню ембріонів до стінки матки, не дозволяючи аутоімунним реакціям відторгнути плід. Також ЕПК міститься в молоці свиноматки, і, надходячи в організм підсисних поросят, забезпечує високий рівень фізіологічного розвитку на ранніх фазах, в тому числі імунної системи.

ДГК - структурний компонент головного мозку та сітчатки ока. Розвиток мозку поросят повністю залежить від того, чи змогла свиноматка забезпечити їх достатньою кількістю ДГК. ДГК є головною жирною кислотою сперми кнурів, відповідно її нестача в кормі негативно впливає на якість та кількість еякуляту.