• +38 (044) 391-41-20

Генеральний директор AVA Group Максим Шевчук розповів про інновації в тваринництві та інвестиційну привабливість галузі

28 лютого генеральний директор AVA Group Максим Шевчук взяв участь у панельній дискусії «Тваринництво та інноваційні технології» у рамках Smart Agro Business Forum, що відбувся в Києві.

Smart Agro Business Forum – I-й міжнародний спеціалізований аграрний форум, присвячений веденню розумного аграрного бізнесу та сталого розвитку сільського господарства України. Об’єднує експертів аграрного ринку, приватних підприємців, керівників агрохолдингів, фермерських господарств, інвесторів та виробників технологій і постачальників послуг.

Генеральний директор AVA Group у ході дискусії говорив про проблеми, що гальмують розвиток тваринництва в Україні та шляхи їх вирішення, а також про інвестиційну привабливість галузі для зарубіжних інвесторів.

Зокрема, Максим Шевчук зупинився на такій актуальній на сьогоднішній день проблемі як дотації для виробників продукції тваринництва та відміна відшкодування їм ПДВ. Спікер звернув увагу, що за існування повернення ПДВ тваринники отримували близько 15 млрд грн в автоматичному режимі. Тобто, кожен підприємець без проблем отримував кошти, які міг спрямовувати на розвиток.

Сьогодні відшкодування ПДВ відмінили, а дотації, як пропонує держава нібито взамін квазіакумуляції (у розмірі 4 млрд грн), насправді не є її ефективною альтернативою, адже їх розподіл відбувається в ручному режимі, до механізму отримання дотації підключається корупційна складова.

«Також держава пропонує тваринникам відшкодування відсотків за кредитування на будівництво, - додав Максим Шевчук. – Але ж хто сьогодні реально може отримати кредит? Більшість фермерів не мають можливості внести заставу, яка, за постановою НБУ, повинна бути в 1,5 рази більшою, ніж сума кредиту. Тому розраховувати, що фермери почнуть масово отримувати кредити – це нонсенс».

Зупинився Максим Шевчук і на пропонованому державою механізмі часткового відшкодування вартості будівництва, який також не є досконалим. «Будівництво займає певний термін часу, до кінця року й більше, тому ті кошти, які вкладені, вже переходять на наступний бюджет. Фактично можна говорити, що на сьогоднішній день механізму розподілу цих 4 млрд гривень немає! Всі відбуватиметься, як і раніше: протягом року кошти триматимуть, фермери не матимуть можливості їх отримати, а під кінець року їх швидко й непрозоро розподілять між «своїми» підприємствами. Тобто, 15 млрд, які фермери отримували автоматично, реальні гроші, якими користувалися – забрали. А натомість виділили 4 млрд, які розподілять в ручному режимі за корупційними схемами».

Як результат відміни повернення ПДВ і недоотримання тваринниками 15 млрд грн Максим Шевчук відзначив брак ліквідності підприємств, що, свою чергу, вже призвело до скорочення поголів’я. «Таким чином, складно говорити не те що розвиток тваринництва, а й навіть утримання його на тому рівні, на якому воно є зараз», - підсумував свою думку спікер.

Також генеральний директор AVA Group акцентував на важливості кваліфікації кадрів у галузі, від яких багато в чому залежить ефективність, і грамотному менеджменту й автоматизації процесів управління. Як приклад інновацій в цьому напрямі Максим Шевчук навів створену фахівцями AVA Group та презентовану на минулому Smart Agro Business форумі автоматизовану систему обліку замкнутого для свинокомплексів, яка має на меті допомогти інвестору ефективніше контролювати бізнес і біологічні активи.

Говорили і про Україну з точки зору інвестиційної привабливості. Максим Шевчук відзначив, що наша країна цікавить іноземців передусім з погляду земельного ресурсу. «Якщо взяти, наприклад, Нідерланди, з якими ми вже 6 років співпрацюємо у напрямі розробки кормів та комплексних рішень для тваринництва, то там земельний банк дефіцитний і дорогий. Тому багато голландців зацікавлені інвестувати в тваринництво в Україні, і деякі з них це вже успішно роблять. Ми провозили голландських фермерів до України, показували їм наші господарства і бачили в їх очах велике бажання вести тут бізнес».

Серед головних аспектів, що приваблюють іноземних інвесторів в Україні, Максим Шевчук відзначив, крім великого земельного банку, менш суворі, ніж у Європі, вимоги щодо кількості поголів’я, екологічних норм тощо. Саме тому, на думку спікера, іноземці хочуть розвивати бізнес в Україні. «Але єдине, що їх зупиняє - це непрозорість і корумпованість. Тому, якщо ми хочемо, щоб тваринництво в нашій країні розвивалося, першочерговим нашим завданням є покращити інвестиційний клімат», - підсумував свій виступ Максим Шевчук.

Нагадаємо, 13 грудня 2017 року Максим Шевчук вже брав участь в SMARTAGROFORUM, де представив інноваційну розробку для свинокомплексів - автоматизовану систему обліку замкнутого циклу, яка дозволить інвестору отримати ту маржинальність, що закладалася в проект, не зазнаючи немотивованих збитків.