• +38 (044) 391-41-20

У червні продукти в Україні знизятся в ціні

СМИ о нас - фото1

У травні ринок цін розбурхувала несприятлива погода. Зливові дощі поставили під загрозу не тільки урожай ранніх овочів і фруктів, а й зіпсували прогнози на врожай в цілому.

Враховуючи погодні гойдалки, багато експертів були дуже обережні у своїх прогнозах цін на червень , однак гарантували одне: свіжі овочі -фрукти в будь-якому випадку подешевшають. Кілька просісти в ціні можуть також молочні продукти з-за сезонного надлишку сировини і низького попиту .

Водночас яловичина, яйця, цукор і соняшникова олія подорожчають, але не більше ніж на 5-10%. Для більш серйозного зростання цін причин поки немає , та й попит продавців не радує - українці, мабуть, намагаються заощаджувати на їжі.

Як і прогнозували експерти, після травневих свят яйця сильно подешевшали - на 30-40% в порівнянні з цінами, які були до свят. Але до кінця травня вони знову почали дорожчати. Правда, не так активно, як у минулі роки. «Сьогодні існує велика проблема зі збутом яєць, зокрема на сході України, тому ціни в червні якщо й піднімуться, то не більше ніж на 5 %», - повідомили «Вістям» на одній з птахофабрик в Київській області.

Не будуть сильно зростати ціни і на цукор. Їх зростання стримають поставки продукту на ринок з Аграрного фонду України . До кінця літа фонд має намір продати близько 150 тис. тонн цукру. Як повідомив аналітик інформцентру «ПроАгро» Ярослав Левицький, завдяки цим заходам в червні цукор підніметься в ціні максимум на 1-1,5 грн / кг.

В середньому на 1 грн /л, за прогнозами аналітика Левицького , можуть піднятися ціни на соняшникову олію , в основному за рахунок зростання транспортних витрат. При цьому продовжують стрімко зростати ціни на сировину (насіння соняшника), 80 % якого йде на експорт. Утримувати вартість соняшникової олії виробникам вдається завдяки тому, що основний його обсяг був проведений ще на початку сезону (жовтень - листопад), і різке зростання вартості сировини в кінці сезону на собівартість готової продукції вже особливо не впливає.

Всупереч прогнозам експертів, борщ в травні не подешевшав. Щоб приготувати улюблене блюдо українці продовжували купувати овочі старого врожаю і тільки деякі позиції замінювали на «зелень», наприклад, капусту. «Свіжа капуста коштує зараз дешевше за стару, тому багато господинь почали використовувати в борщ саме її», - розповіли «Вістям» в одному з київських супермаркетів. Водночас директор напрямку «Овочі та фрукти» компанії «Альянс Маркет» Андрій Пахолюк стверджує, що стару капусту продовжать купувати на борщ і голубці до середини червня, поки капуста нового врожаю не стане «набитою». Завдяки цьому, за його словами, ціна на торішню капусту в червні знижуватися не буде. 

Це ж стосується і картоплі з цибулею. Крім того, що їх заготовлені восени запаси добігають кінця, 60-70% старих овочів в Україні - імпортні, а значить, ціни на них прив'язані до долара. І поки валюта стабільна, то і ціни мінятися не будуть.

Що стосується свіжих овочів, які поки що стоять в три рази дорожче «лежаних» (за винятком молодої картоплі, вона дорожче всього на 2-3 грн ), то в червні вони продовжать дешевшати і все більше будуть замінювати в борщі овочі старого врожаю. «Морква, буряк, картопля - всі ці овочі нового врожаю подешевшають як мінімум на 20%», - прогнозує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Як і прогнозували експерти, після травневих свят свіжі овочі продовжували стрімко дешевшати. Наприклад, якщо в квітні огірок коштував 25-30 грн / кг, то наприкінці травня його ціна опустилася до 10-17 грн / кг залежно від сорту. Те ж відбувалося і з помідорами, вони подешевшали з 35-38 грн / кг до 25-30 грн / кг. «У разі овочів все залежить від погоди. Є сонце, не йдуть дощі - ростуть і збираються овочі. Псується погода - овочі дорожчають», - міркує фермер з Херсонської області. Його слова підтверджує і керівник проекту «АПК -Інформ: овочі та фрукти» Тетяна Гетьман: «Минулого тижня, наприклад, ціни на огірки знижувалися, потім пішли дощі - і вони почали зростати. Таким чином, якщо минулого тижня оптова ціна на огірок становила 6 грн за кілограм, то в цей понеділок - вже близько 7-9 грн». У червні експерти прогнозують здшевлення огірків, кабачків і молодої капусти ще на 20%, помідорів - на 30 %.

«Овочі дешевшають 2-3 рази за сезон. І цей рік не виняток», - зазначив Олександр Охріменко. Крім того, за його словами, в червні падіння цін спровокує вихід на ринок польових овочів. «Фермери не зможуть тримати високі ціни на тепличні овочі, коли на ринку з'являться недорогі аналоги з сільських городів, тому що люди будуть купувати їх набагато охочіше. Тому підприємцям не залишиться нічого іншого, як просто розпродати залишки», - говорить експерт. Також не слід забувати, що частина людей перестане купувати овочі взагалі, так як вони з'являться на дачах.

МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ СТАНУТЬ ДОСТУПНІШИМИ 

СМИ о нас - фото2

Падіння цін на молоко і масло, яке спостерігалося на ринку в квітні у зв'язку з перевиробництвом сировини й експортними війнами з Росією, в травні призупинилося. Як стверджують експерти, компанії - виробники цільномолочної продукції не бажають і далі знижувати ціни, оскільки впродовж останнього року і так працювали в мінус. Крім того, за останній час сильно подорожчали паливно -мастильні матеріали, електроенергія, ветпрепарати, обладнання та ін Втім, за словами експертів, від бажання виробників сьогодні мало що залежить. Ціни на молочну продукцію в червні буде диктувати попит. «Якщо молочна продукція буде добре продаватися, то ціни протримаються на нинішньому рівні. Але якщо продажі будуть невисокими, то, можливо, ціни на молочні продукти будуть знижувати , щоб активізувати попит», - говорить аналітик компанії «Інфагро» Максим Фастеев. У кожному разі, значного зниження ціни на молоко , за словами експертів, очікувати не варто. Якщо його вартість і просяде, то тільки на 10-15 копійок за літр, не більше . Незначно збираються знизити ціни в червні (на 3-4 %) деякі виробники твердих сирів. Зокрема, про такі плани «Вістям» повідомили в «Українській сирної компанії». Причиною зниження цін на сири, як вважають експерти, може стати зменшення собівартості виробництва, а також бажання виробників поборотися з конкурентами за місце на полиці.

У травні ціни на борошно продовжували зростати. Правда, не на всі сорти. «Ще в квітні Аграрний фонд України уклав договори з деякими мережами супермаркетів про продаж їм борошна з державних зернових запасів . У роздробі вона продається за ціною 3,5-3,6 грн / кг, і ціни на неї в травні не виросли. У той же час ціни на комерційну брендовану борошно зросли приблизно на 1 гривню за кіло», - розповів аналітик інформаційного центру «ПроАгро» Ярослав Левицький. Що стосується вартості борошна в червні, то, на думку експертів, вона мінятися не буде. «Ринкових причин для цього немає», - підкреслив Левицький.

Не подорожчають в червні і крупи (у травні ціна їх теж залишалася незмінною). За словами експертів , запасів гречки , рису , вівса в Україні більш ніж достатньо , та й попит на каші влітку незмінно падає - люди більше віддають перевагу овочі.

Ціни на екзотичні фрукти - апельсини, банани, яблука - в супермаркетах і на ринках залишаться в межах травневих . Виняток , за словами Андрія Пахолюка, складе лимон з нового врожаю, який імпортується з ПАР. На відміну від турецького старого лимона, ціна якого - приблизно 26 грн / кг, він коштуватиме близько 35 грн/кг.

Хіт червня - полуниця - вже встиг подешевшати протягом травня. Зокрема , в кінці третього тижня на крупнооптовому ринку полуниці стався обвал - ягода просіла в ціні з 20 до 10 грн / кг. «Зараз оптова ціна на полуницю на Херсонщині - 13 грн / кг, роздрібна - в районі 15 грн/кг. У Києві природно дорожче: 19-25 грн / кг - на ринку і 29-32 - в супермаркетах» , - зазначив менеджер по збуту ДП « Югагрофорс» Олексій Коба. Основною причиною зниження цін на полуницю експерти називають у першу чергу стрімке збільшення пропозицій з господарств Одеської області. Попит же при цьому виробники характеризують як невисокий. У результаті в умовах жорсткої конкуренції фермери змушені були значно знизити ціну на цю скоропортящуюся продукцію. Водночас підприємці стверджують , що нижче , ніж сьогодні , оптової ціни вже не буде. Полуничне достаток триватиме до перших чисел червня, потім обсяги збору зменшаться - і ціна почне зростати. Пізні ж сорту, а також полуниця з домашніх господарств, почнуть визрівати десь через одну- три тижні , але обсяги збору будуть вже не ті. Так що середня ціна полуниці в червні збережеться на торішньому рівні: 13 грн - в опті і в середньому 25 грн/кг - у роздробі.

Приблизно так само поводитимуться ціни на черешню. «З другої половини червня на ринку з'явиться мелітопольська , велика, м'ясиста черешня. Ціни на неї будуть стартувати від 60 грн / кг, - розповів директор ПП «Джекфрут» Ярослав Мороз. - Але вже в кінці червня - початку липня вартість такої черешні знизиться до 25-30 грн / кг. Майже в два рази подешевшає і рання черешня з великою кісточкою. Якщо сьогодні вона коштує 35 грн , то в червні ціна може знизитися до 20 грн за кіло».

Смачно і корисно: пастила з полуниці

У сезон полуниці саме час подумати про те , як заготовити її на зиму. Сучасні господині все частіше відмовляються від варення і воліють полуницю сушити або заморожувати . Але є ще кілька цікавих способів зберегти смак і вітаміни річної ягоди. Наприклад , приготувати пастилу . Для цього полуницю подрібнюють в блендері і викладають пюре на піддон ледь теплою духовки , змащений олією , шаром в 0,5 см. Висушують і скручують в трубочку. Або ж можна сильно уварити ягоди з цукром , викласти масу на пергамент і теж підсушити в духовці.

СВИНИНУ ОПУСТИТЬ ПОЛЬСКИЙ КОНКУРЕНТ

СМИ о нас - фото3

Як і прогнозували експерти, в травні свинина подешевшала з 67-72 до 65-70 грн/кг. Зниження цін відбулося, в першу чергу , завдяки падінню попиту: пройшов шашликовий ажіотаж на травневі свята , плюс влітку традиційно падає споживання «важкого» м'яса. Українці переходять на більш легкі яловичину і курятину. «Якщо говорити про червень-липень , то вартість свинини залишиться колишньою або навіть знизиться. Зниження вартості відбудеться, якщо Україна відкриє свій ринок для польської свинини», - прогнозує директор з стратегічного планування та розвитку бізнесу ГК« Агровет Атлантик »Ірина Паламар. До слова, сало в червні, за словами Олександра Охріменка, сильно подешевшає : «Десь на 30 % порівняно з травнем. Влітку попит на нього різко падає».

Трохи подорожчала в травні курятина. Якщо в квітні середня вартість м'яса птиці ( тушка ) становила 21,7 грн / кг , то в травні його вартість трохи зросла - до 23,3 грн / кг. «Зростання було пов'язане із зростанням собівартості вирощування птиці», - пояснила Ірина Паламар. У найближчі пару місяців, за прогнозами експертів, вартість м'яса птиці суттєво не зміниться, оскільки літо - пора міжсезоння, коли ціна на продукт вирівнюється і тримається до осені.

А ось яловичина в червні, за словами менеджера зі збуту ТОВ «Укрм'ясо» Олександра ГРЕБЕНЧУК , може вирости в ціні ще на 5 %. І це при тому, що в травні її вартість збільшилася на 10%. «Головна причина зростання цін на яловичину - збільшення вартості живого товару, в тому числі, що йде на експорт. Український товар користується попитом на Близькому Сході», - пояснив він.

Олена Романюк, газета "Вести"