• +38 (044) 391-41-20

Аграрний бізнес та патріотизм

Новости - фото1

Україна зараз переживає підйом патріотизму, а прогресивна частина населення з оптимізмом дивиться в майбутнє, розглядаючи нові можливості та перспективи розвитку, і насамперед, - в аграрній сфері. З іншого боку, існує й альтернативна думка, яку регулярно висловлюють «знавці» аграрного ринку, роблячи акцент на антиукраїнську риторику, тим самим підриваючи авторитет всієї галузі.

Днями від одного з учасників ринку пролунала заява з фальсифікації вітчизняних кормів на рівні 90-95%. Щоб робити подібні заяви, потрібно чітко розуміти параметри, виходячи з яких вживається слово «фальсифікація».

Якщо ми говоримо про проблему «фальсифікації» на ринку кормів, то повинні відповідати на такі питання:

  • Що мається на увазі під словом «фальсифікація» в даному контексті?
  • Які джерела та статистика дослідження?
  • Яка методологія дослідження використовувалася?

Наприклад, коли ми говоримо про фальсифікацію молочного жиру, то розуміємо, що йдеться про спреди, що містять рослинні трансгенні жири; коли подібне питання стосується бензину, ми розуміємо, що це зачіпає використання газоліну. А що розуміти під фальсифікацією корму в Україні? Підробку білкового компонента? Але це абсурд, адже Україна постачає сировину (шрот) для виробництва більшості європейських кормовиробників. Відповідно, якщо український білок - підробка, то і більшість європейських кормів теж підробка. Таким чином, виходить, що всі європейські компанії, які співпрацюють з українськими, є фальсифікаторами. Це логічний глухий кут, куди може зайти людина, яка нічого не розуміє в області кормовиробництва.

Хочеться відзначити, що в інших країнах світу дуже сильно розвинена підтримка вітчизняного виробника. Жоден експерт не дозволить собі «топити» ту чи іншу галузь, особливо, якщо вона є провідною в країні.

Крім того, існують очевидні показники, які свідчать про те, що в Україні успішно працюють фахівці по годівлі, утриманню та ветеринарії. На багатьох великих господарствах вже сьогодні трудяться висококваліфіковані технологи і управлінці, які можуть дати фору західним професіоналам. Всього за 20 років незалежності ми зуміли відродити тваринництво, вивести птахівництво на провідний рівень за рахунок розвитку великих агрохолдингів, а за останні п'ять років - підвищити перспективність свинарства, куди все охочіше направляють інвестиції з інших сфер бізнесу. Це підтверджують дані Держкомстату, що свідчать про щорічні прирости з виробництва свинини на рівні 7%, а також тенденція до зниження імпорту. Адже без сильної експертної та кормової бази, на т.зв. «фальсифікованих» кормах неможливо отримати приріст на рівні європейських (30 кг на 70-й день).

По закінченню хотілося б підкреслити, що якщо подібні «експертизи» будуть з'являтися в українському інфополі, то вони повинні чітко підкріплюватися конкретними даними з достовірних джерел і так само глибоким аналізом. В іншому випадку, неправдиві заяви можуть залишитися чорною плямою на репутації аграрної галузі, що сьогодні неприпустимо для України, яка планує завойовувати міжнародні ринки. Проводячи аналогії з футболом, можна назвати таку гру чистим «голом у свої ворота».

Ірина Паламар, директор зі стратегічного планування та розвитку бізнесу ГК "Агровет Атлантик".

Спеціально для Latifundist.com