• +38 (044) 391-41-20

«Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих». Міфи та реальність про іноземні інвестиції

Новости - фото1

Ірина Паламар, директор зі стратегічного планування та розвитку бізнесу ГК «Агровет Атлантик», охарактеризувала нинішню ситуацію на ринку інвестиційних проектів з будівництва тваринницьких комплексів.

Сьогодні вітчизняний ринок тваринництва опинився в положенні потопаючого, який намагається врятуватися власними силами. Іноземні інвестори призупинили співпрацю з українськими аграріями до політичної стабілізації в країні. Проте привабливість українського тваринництва не знизилася, і вітчизняні бізнесмени готові інвестувати навіть в умовах, що склалися, в т.ч. в неспокійні регіони. Потрібно стратегічно оцінювати ситуацію і думати про майбутнє, адже коли відновиться мир, фору отримають ті, хто вже зараз подбав про вигідні вкладення. Саме такою інвестпривабливістю володіє будівництво та реконструкція тваринницьких комплексів.

Новости - фото2Ірина Паламар: «Положення аграрного ринку непросте і здебільшого визначається євроінтеграційним вектором та економічною ситуацією в країні. Сьогодні життя змушує кожного підприємця скрупульозно вважати економічну обгрунтованість бізнесу. Щоб підвищити рентабельність виробництва, аграрії впроваджують високі технології, модернізують обладнання, підвищують кваліфікацію технологічного персоналу. Основною тенденцією в тваринницькому бізнесі є підвищення прибутковості за рахунок мінімізації витрат».

За словами аграрного експерта Ірини Паламар, в найближчі 2-3 роки український агросектор буде стрімко розвиватися і укрупнюватися за всіма напрямками - свинарству, птахівництву і ВРХ. Наприклад, вже сьогодні йде інтенсивна реконструкція та будівництво нових комплексів по птиці. Ці проекти розраховані як на експорт, так і на внутрішній ринок. Тим більше що попит на птицю неухильно зростає, і ця динаміка збережеться і в майбутньому.

Як пояснює пані Паламар, Україна досі перебуває на низькому рівні споживання м'ясної продукції. За підсумками 2013 споживання м'яса і м'ясопродуктів на одного середньостатистичного українця склало 54 кг, при цьому біологічна норма раціону складає 82 кг на людину в рік. Для порівняння норма споживання в США - 120 кг на людину в рік.

Такі цифри говорять про те, що в Україні існує великий потенціал для нарощування внутрішнього виробництва м'яса та подальшого розвитку тваринницької галузі.

Також, оскільки переробним підприємствам не вистачає якісної сировини, вони все частіше приймають рішення про створення власної тваринницької бази. Будівництво свого комплексу гарантує виробникам високу якість сировини і готової продукції, а також дозволяє максимально завантажити власні виробничі потужності.

«Раніше переробники в основному закуповували імпортну сировину, але у зв'язку із зростанням долара це стало невигідно. Крім того, імпортне м'ясо, яке потрапляє в Україну, часто неякісне, а значить, наш виробник цілком резонно може віддати перевагу вітчизняну сировину.

Якщо говорити про інвестиції, тодо політичних подій в країні іноземний бізнес був зацікавлений у вкладенні своїх коштів в українську агросферу. Зараз же іноземне інвестування призупинено у зв'язку з економічною і політичною нестабільністю в Україні. Проте, українське тваринництво дуже привабливе, не дивлячись на ситуацію, адже хвилювання рано чи пізно припиняться, і потрібно буде жити далі, відновлювати промисловість та аграрний сектор.

3 основних пункти, на які інвестори звертають увагу при прийнятті рішень:

  1. Наявність сировинної бази і трудових ресурсів, причому не тільки керівний персонал, а й середня ланка, прості працівники, які виконуватимуть технологічні процеси.
  2. Наявність переробних підприємств або можливість будівництва своєї переробки, залежно від потреб і характеристик регіону. Також враховується щільність населення, рівень споживання продукції, можливість розвитку роздрібної торгівлі (рітейл).
  3. Вартість і характеристики основних засобів - обладнання та його якісні показники, технології і т.п.

Наприклад, підприємства, які реконструювалися всього два роки тому, сьогодні вимагають налагодження і технічного переоснащення. Причина в тому, що дуже багато нарікань надходить на якість встановленого обладнання і правильність його експлуатації.

Наприклад, ГК «Агровет Атлантик», спрямовує свою діяльність на те, щоб усунути недоліки, що існують на ринку. Головна мета спрямованих зусиль - мінімізація витрат підприємства за рахунок застосування високих технологій і висококваліфікованих кадрів. Так, наші фахівці займаються налагодженням обладнання, забезпеченням мікроклімату, своєчасної роздачею і зниженням електроспоживання. Це стало можливим завдяки нашим партнерам з Іспанії, компанії Exafan, яка розробляє обладнання, повністю виключає вплив людського фактора.

Якщо говорити про бюджет в області будівництва тваринницьких комплексів, то вартість залежить від певних чинників.

По-перше, бюджет проекту залежить від виду робіт (будівництво або реконструкція) і типу підприємства (замкнутого циклу з повною технологією або з частковою переробкою сировини). Також вартість залежатиме від типу зведених будинків: швидкобудуюємі або залізобетонні конструкції, сучасні технології і матеріали або класичні, консервативні.

По-друге, вартість проекту залежить від технологій і основних засобів. Наприклад, чи будуть застосовані енергозберігаючі технології. Зараз екоподход в будівництві набирає популярності і в Україні. Наприклад, використовуються малоємкі прилади освітлення (ветлампи), двигуни з низькою енергоємністю двигунів і т.п. Ці технології, хоч і недешеві, але дуже швидко окупаються.

Також зараз дуже актуальне застосування біогазових установок, тому що Україна все більше сама використовує квоти на викиди вуглекислого газу, і відповідно, менше їх продає. Водночас, посилюється законодавство, що регулює кількість промислових відходів. У найближчому майбутньому енергозберігаючі технології будуть інтенсивно розвиватися. Причина банальна: розірвані газові контракти з Росією, потрібно шукати альтернативні джерела. А біогаз - це, мабуть, оптимальна на сьогодні альтернатива.

У вартість проекту входить ціна на обладнання, яке буде встановлене. Якщо це великий комплекс, то розглядаються в першу чергу якісні показники, ефективність з урахуванням регіону і кліматичних умов. На першому місці завжди має стояти якість, потім - вартість, і нарешті, - зручність в експлуатації.

І по-третє, вартість комплексу залежить від генетичного матеріалу, типу селекції тварин, їх прогнозованої продуктивності. В останню чергу закладаємо витрати на підбір і оплату персоналу.

За словами Ірини Паламар, собівартість тваринницького комплексу залежить від того, ведеться будівництво або реконструкція об'єкта. Для свинарства важливо, беруться поросята на відгодівлю або свиноматки, для птахівництва - закладається Чи батьківське стадо або бройлери-несучки.

Цифри можуть бути різними, залежно від напрямку комплексу, і можуть обчислюватися декількома сотнями тисяч доларів.

Мінімальний термін будівництва комплексу - від трьох місяців, залежно від типу підприємства. Також на окупність впливає сума інвестицій, але в середньому вона становить три роки. Багато що залежить від технологій, генетики та рівня фахівців. Чим вони якісніше, тим швидше окупиться проект.

«Допомагає швидше окупити комплекс дотримання технологій вирощування. Якщо закладено стадо з хорошою генетикою, ми отримаємо мінімум на одну голову більше поросят. А через півроку, по завершенні циклу, цей показник ще підвищується на виході.

Не секрет, що окупність також залежить від ціни на м'ясо на ринку. Це непостійна величина, яка завжди коливається залежно від сезону. Якщо говорити про будівництво закритого свинарського виробництва, в основному розрахунок ведеться для середніх підприємств, від 2,5 тис. до 5 тис. свиноматок. Також затребувані великі комплекси від 5 тис. голів і вище »- коментує Паламар.